Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Ševčíkových tvůrčí přístup k historickým faktům

V 80.letech tyto agilní včeličky podchytily (převážně zapůjčením Flash-artu) tápající adepty umění. Tehdy se pro ně vžilo označení „Slepičí farma sourozenců Ševčíkových“.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 6.6.2014 17:50  •  Přečteno: 3189x

Jan Skácel

Znovu láska znovu odedávna Z povzdálí překáží smrti

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 25.5.2015 18:53  •  Přečteno: 1930x

Výstavy

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 26.11.2014 20:04  •  Přečteno: 1153x

Emilio Greco (1913–1995)

Emilio Greco (1913–1995)Emilio Greco (1913–1995) má řadu velmi současných krásně stylizovaných hlav.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 22.12.2014 9:20  •  Přečteno: 2651x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: K O M E N T Á Ř E, Soudy a pře, 2020

Blažek versus Kodiak

Po sedmi letech byl odvolacím soudem potvrzen rozsudek obvodního soudu v Praze 1. Restaurátorská firma Kodiak musí do 3 dnů od nabytí pravomoci zaplatit nejen odměnu za restaurátorský dozor a vedení stavby Národního divadla ak. soch. Michalu Blažkovi, ale i úroky za 7 let, soudní výlohy a mzdu advokátům, což několikanásobně navýší původní sumičku.

Oblíbená praktika firem, a to nejenom restaurátorských, je nezaplatit poslední výplatu před tím, než je práce zaměstnance skončena, z důvodu toho, že byla např. nekvalitní – ačkoliv k ní za celý měsíc nikdo připomínky neměl, a navíc byl pracovník najatý za hodinovou mzdu pod dohledem odborníka.

V restaurování při najímání umělců či studentů na pomocné práce je tento modus operandi úspěšný, neboť by při protestu pracovník získal pověst potížisty a už by ho nikdo nezaměstnal. V tomto případě Kodiak využil i tísně svých pracovníků – narození dítěte či soudy s neplatičem alimentů – a hlavně toho, že zásadně nesepisuje s pracovníky smlouvy. „Přece si věříme,“ říká na začátku, a tak je pak těžké něco dokazovat. Můj případ, i když se trochu lišil, jsem dokazoval 7 let, což si dovoluji tvrdit, že by nikomu jinému nestálo za to. Ani mně ne, kdyby nešlo o víc než těch 30 tisíc korun.

Advokát Kodiaku se snažil soud přesvědčit o lecčems. Nejvíce mne fascinovalo, že tvrdil, že nekvalifikovaní pracovníci firmy Kodiak nepotřebují žádný odborný restaurátorský dozor, že stačí, když je na začátku stanoven restaurátorských postup prací, a poté již podle tohoto postupu může kdokoli práce provádět samostatně. Kdyby advokát Kodiaku soud přesvědčil a vyhrál, koledoval by si Kodiak o odebrání licence Ministerstva kultury pro restaurování památek. A to je Národní divadlo nejen památkou, ale navíc Národní kulturní, a u těch jsou nároky na odbornost ze zákona ještě vyšší. I tak jsem při mohl prohrát, protože Kodiak dlouho odmítal vydat stavební deníky. Ty byl po urgencích a hrozbách pokutou po 5 letech soudu přinucen vydat a jeho konstrukce obrany se zhroutila. Využil všech obstrukcí, aby soud prodloužil, asi abych to vzdal.

Několik stání, několik odročení, odchod soudkyně do důchodu, nemoci advokáta protistrany, výměna advokáta protistrany a nakonec jeho způsob zastupování potvrdil to, co se učí na právnické fakultě o sv. Ivovi, který má dokonce sochu na Karlově mostě: ačkoliv to byl advokát, byl to slušný člověk....

Co bylo příjemné, byla podpora lidí v oboru znalých věci, a naopak nepodpora restaurátorských a akademických autorit, alespoň podle postavení. Čeho se bály, co by mohlo poškodit jejich pozice? Nějaká mocná mafie? Vždyť vše, oč jsem 7 let usiloval, oni pokud vím pateticky vštepovali studentům do hlavy (jedním jejich absolventem byl i Kodiak), a to etický přístup k restaurování. Krásné řečičky a teorie, kterou by znečistili praxí, či strach o postavení?

Různé světové restaurátorské školy mají několik etických kodexů. U nás jím je diplom a licence, a občas obstarožní kodex z roku 1946, i zastaralý památkový zákon, který nedodržuje téměř nikdo, ale i ten, kdyby byl vymáhán, by zamezil Klondajku některých restaurátorských firem.

Důsledkem jsou samozřejmě škody, někdy nevratné.

Další soud Kodiaku opět žalovaného za nezaplacení za restaurátorské práce bude, dá-li koronavirus, 14. 4. 2020 ve 12 hod. u obv. soudu v Praze 1.

print Formát pro tisk