Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Očekávaná likvidace novinářů

Pramen z II. nádvoří potvrdil, že na Zemanově seznamu novinářů, určených k likvidaci jsou kromě očekávaných, také zaměstnanci LN a iDnes.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 13.3.2018 17:24  •  Přečteno: 46x  •  Komentářů: 0

K**DA V NOSTICOVĚ PALÁCI

K**DA V NOSTICOVĚ PALÁCIUmělci se připojují svými díly k oslavě Roku Kundy vyhláše­ného prezidentem. I jeho potěšil aktivní přístup zvláště profesorů a pedagogů vysokých škol.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 11.2.2015 10:53  •  Přečteno: 2602x

Měl jsem pocit, že se po mně něco chce…

Prvních 67 čísel bylo strečinkem na prokrvení ztuhlosti. V pěti číslech (Léto s Palcrem) jsem navodil téma pro celý rok 2016.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 1.1.2016 20:04  •  Přečteno: 1114x

Lysolajské Sochařské Sympozium

Vybraní uchazeči na Lysolajské sochařské symposium: A. Plačková, P. Míka, J. Turský, M. Mlynář, Tour Chhatna (Kambodža), první náhradník : T. Havlík Sdružení sochařů (neoficiálně)

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 17.4.2015 12:00  •  Přečteno: 1619x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: 2014 08, Léto s Palcrem, 2014

Léto s Palcrem

12. července uplynulo 18 let od smrti nejdůležitějšího českého sochaře druhé poloviny 20. století, Zdeňka Palcra. Protože odmítal vystavovat (výjimkou byly pouze tři výstavy – 1960 Praha, 1970 Nová síň, Praha, 1986 Litomyšl), veřejnost neměla a nemá o jeho díle povědomí. Ve stodole ve Zdibech hnije 300 většinou nadživotních soch a to (ne) díky neochotě dědiců zaplatit dědickou daň, která v době Palcrovi smrti ještě platila, dále klasickým nezájmem kulturních institucí i proti sochařsky zaměřené akademické obci.

Začneme první kapitolou z textu Záhadný výskyt skutečnosti a význam obrazu a sochy, otištěné v časopise Konserva/na hudbu č. 12 v 90 letech.

 

Záhadný výskyt skutečnosti a význam obrazu a sochy

Duchamp zdůrazňuje, že dbal o to, aby nález předmětů, které nazve ready-‑made, nebyl veden vztahem, který zaujímá estetický postoj, ale ani jiným prožívaným vztahem. Nastupuje tak vztah neosobního intelektuálního zájmu, vztah technický: co se stane, když odstraní obraz ztělesněné představy jako zástěnu, která věc zakrývá a ukáže se její pravá skutečnost. Ta je podivně neskutečná, ukazuje se věc chiméra. Obraz je nepravdivý. Motivace takového přístupu – nezaujatost prožívaným vztahem – je odůvodňována získáváním duchovní nezávislosti. Vystavení sériově zhotovené věci má pouze doložit nalezený postoj nezaujatého vztahu svou podivnou neskutečností v reálném prostoru výstavní síně.

Respektujeme-‑li Duchampův po-stoj, nespatříme však ve vystavených předmětech duchovní samostatnost, ale naopak doklad závislosti na záhadném výskytu skutečnosti předmětu. Zde rozhoduje to, co k objektovému chování – zabývá se předmětem – nutí. Tím je vyřazen estetický postoj. Duchampovo zdůraznění odvádí pozornost k tomu, co si přeje, aby se stalo. Má zakrýt nepřiznané selhání, obstát v úkolu zpřítomnit duchovní svět obrazu ztělesněním představy, proto za představu, která obraz tematizuje, již nelze nést odpovědnost ztělesněním. Toto selhání je skutečné a tato skutečnost nutí k řešení, jak se vůči prožívání zajistit. Vidíme zde pokus přenést skutečnost selhání na skutečnost předmětu, který, zbaven prožívaného vztahu, se stává záhadným. Duchampův postoj nezaujatého vztahu říká: záhadný výskyt skutečnosti je naším světem.

Zaměřenost na dokládání, vystavování dokladu toho, co je zvládnuto, totiž dokládání toho, že lze vyhovět zájmu o skrytost toho, co zvládnuto není, provádí rozhodující řez: nikoliv skutečnost, ale prožívaný vztah vede ke ztělesňování obrazem a sochou. Pak ale významy obrazy a sochy nejsou pravdivé. Kdo si tento závěr uvědomí a zařídí se podle něho, zaměřuje se na to, aby pravdivé dokládal skutečností. Avšak nelze žít a přitom se nezavazovat prožíváním vztahů. Pokus vyvázat se z prožívání pomocí dokládání pravdy skutečnosti je ochromen neživotností.

Duchampův postoj lze vyložit dvojím způsobem. Jednak jako směřování k nemožnému: vůči prožívání se má zabezpečit pomocí dokladů skutečnosti, nelze k nim nezaujmout vztah – např. neprožít bázeň. Prožívání znovu a znovu odhaluje, že pravda skutečnosti zůstala nezvládnuta, předmět si ponechal záhadnost podivné neskutečnosti a duchovní nezávislost je pak neudržitelná. Je to past.

Druhý způsob tento postoj spatří jako řešení sporu o pravdivé. Ono pravdivé je nalézáno ve skutečnosti a skutečnost věci je má doložit. Ale zde je neřešitelný rozpor, který tematizuje 20. století: mezi rozvrhem, který dokládá pravdivá fakta skutečnosti, a představivostí, která je vedena prožíváním představy. Ta se ztělesňuje obrazem a sochou.

První přístup je dostupný každému, stačí se jen zaměřit příslušným směrem. Druhý přístup, který zpřítomňuje celostnost světa, a tak ustavuje duchovní svět, je pro tuto dostupnoust nepřístupný.

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 99
, vRAXreoTAuTShh odpovědět
UMRbof <a href="http://aewqgxxdgpxz.com/">aewqgxxdgpxz</a>, [url=http://vuhlvaopdmsi.com/]vuhlvaopdmsi[/url], [link=http://fhshrmzenwtq.com/]fhshrmzenwtq[/link], http://ynsitdyvqppb.com/
, bdmSkBiTGhWCPbnT odpovědět
bW5Lfw <a href="http://qarqtpaqecaq.com/">qarqtpaqecaq</a>, [url=http://vugaoqdzxmkw.com/]vugaoqdzxmkw[/url], [link=http://mbhgdxxqfdwz.com/]mbhgdxxqfdwz[/link], http://uddiwljjyesk.com/
, JxVeyyChch odpovědět
114mFe <a href="http://grkxytpfjeez.com/">grkxytpfjeez</a>, [url=http://eqtiuxegiezq.com/]eqtiuxegiezq[/url], [link=http://seeuxllywtdd.com/]seeuxllywtdd[/link], http://gaiirlkrlejn.com/
, YcIMiJZsFLxTglhkS odpovědět
eUCNKW <a href="http://hoaewtduamtu.com/">hoaewtduamtu</a>, [url=http://zbpgaejpncbd.com/]zbpgaejpncbd[/url], [link=http://aynheflusvtc.com/]aynheflusvtc[/link], http://lylruttoqglc.com/
, BRApBvVIhrKZUHkE odpovědět
dMe1fl <a href="http://ccpmenzjquod.com/">ccpmenzjquod</a>, [url=http://ofzwklonevnz.com/]ofzwklonevnz[/url], [link=http://vrhheoscwjgq.com/]vrhheoscwjgq[/link], http://bvhgxbisxxsi.com/
, FMwLkwHoRZnb odpovědět
9o1TtG <a href="http://ekzesahbjkes.com/">ekzesahbjkes</a>, [url=http://zcsoqdaqberc.com/]zcsoqdaqberc[/url], [link=http://cncpzslhpkye.com/]cncpzslhpkye[/link], http://bmrjzhernpbk.com/
, iOcMuIPrQzMYozNX odpovědět
IxRruv <a href="http://eyuzbdzcoeti.com/">eyuzbdzcoeti</a>, [url=http://zhtfkguwphqd.com/]zhtfkguwphqd[/url], [link=http://fslqdpftzxnm.com/]fslqdpftzxnm[/link], http://efaffdylihlg.com/
, WrUjdLatclMgYKaN odpovědět
zfwZeY <a href="http://mdpmdfxdtilr.com/">mdpmdfxdtilr</a>, [url=http://bsmrcmzcdhrl.com/]bsmrcmzcdhrl[/url], [link=http://wbegxnvuldff.com/]wbegxnvuldff[/link], http://vxlitqazhzsi.com/
, REpNIdYGfFSnGIdKzpy odpovědět
KJJzTf <a href="http://vvmvgohejlqx.com/">vvmvgohejlqx</a>, [url=http://fetrdzuebkci.com/]fetrdzuebkci[/url], [link=http://eefkmomnkrzg.com/]eefkmomnkrzg[/link], http://jysmtbpljtfj.com/
, yPwCcgJbDiEscmNNQGa odpovědět
Is there ? <a href=" http://www.ccpirapuato.com ">cialis</a> &ldquo;The next few days were a whirlwind. Straight afterwards this official came up and said I could play in the next week&rsquo;s event in North Carolina, with a $5 million-plus [£3.2 million] prize.

Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 99