Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Výstava podzimu

Výstava podzimuMarius Kotrba – ŽIVÁ HMOTA 5. 9. – 19. 10. 2014

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 2.9.2014 10:54  •  Přečteno: 1680x

Sochař vyhrál nad radnicí!

Příště speciál pro horizontální sdíleče:

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 16.4.2016 18:54  •  Přečteno: 972x

MARIUS KOTRBA

MARIUS KOTRBABroumov – vernisáž výstavy

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 19.6.2018 19:56  •  Přečteno: 437x  •  Komentářů: 0

Ač Putinův bratr v postmoderním triku

navíc s Čingischánem v zádech, posera Zeman se zatím bez Konvičky neodvážil mezi Pražáky.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 13.3.2016 16:25  •  Přečteno: 832x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: Léto s Palcrem, VÝSTAVY a PŘEDNÁŠKY, 2016

Vladimíra Eidernová, předneseno 11. února 1985 (výňatek SZ)

Vladimíra Eidernová, předneseno 11. února 1985 (výňatek SZ)... Je ještě jeden obor, se kterým sochařství, pracující vlastním tělem a hmotou v (trojrozměrném) prostoru, tak úzce souvisí.

Otto Gutfreund upozornil na tento vztah: je jím tanec. Cítíme ostatně už předem příbuznost mezi, situace se tázajícím a situaci odpovídajícím, odpovědným tedy dobrým chováním a dobrým pohybováním sebou samým, dobrým sebevyslovováním a krásným sebepohybováním, kterým je tanec. Nebylo by zde na místě a nejsem k tomu ani vybavena, načrtávat nyní teorii tanečního umění. Chci ale podtrhnout některé jeho rysy zřetelné běž­nému pohledu laika.

Předpokladem tance je možnost volního zacházení s tíží vlastního těla. Při výchozím postoji klasického tance (baletu) je jeho těžiště vytlačeno vzhůru, z oblasti pánve do středu hrudníku, pádně – a symbolicky – řečeno: od břicha k srdci. Pouhým rozhodnutím k přesunutí tíže (nesení vlastního těla) je v těle tanečníka na­sto­lena svoboda. (!)Zatímco jeho osa se upevnila, a stala zřetelnější, nohy se uvolnily, odlehčikly, stojí na špičkách, také ruce (paže) jsou volné. Vysunutí těžiště (vzhůru: pozvednutí k srdci) a upevnění osy (páteře) napřimuje hlavu a dává jí vyniknout – ramena poklesla – a umožňuje zvýšenou pohyblivost krku, tvář se napříště bude rýsovat v bohatých rozličnostech možností svých profilů. Vzpřímená hlava nadto je ve vztahu ke vzdálenějším viděným, slyšeným a pociťovaným horizontům. Celé tělo je přichystáno vnímat a posléze být nástrojem výrazu toho, co vnímá i nově pocítěné plnosti vlastních možností. Při výkonu svého umění se stává tanečník povýšenou možností sebe sama, znásobenou volnost pohybů vlastního těla podřizuje vznětům získaným v sebezapomenutém naslouchání „informacím“ (hud­­bě), které jsou produkovány či prostředkovány Jiným/jinými subjekty. 

V události tance je tělesně ve fyzickém čase a prostoru zpřítomňována jednota dvou subjektů. Skutečnost, že obě tyto složky – na jedné straně skutečně fyzicky pociťovaná svoboda vlastního těla a na druhé straně dispo­novanost a ochota k naslouchání (lze říci také poslušnosti) tou svobodou podmíněné a získané – v úkonu tance neoddělitelně souvisí, může nám o­s­vět­lit se zvláštní zřetelností důrazně sakrální charak­ter podstaty tanečního umění. Ne­mluvím o tom snad nadarmo teď, když se chci přiblížit problému sochařství, protože také zde máme co činiti s oborem, který tkví důsledně ve sféře fyzické reality, kterou chce sjednocovat v tvůrčím aktu s danostmi reali­ty další. Socha je skutečně v plnosti svého trojrozměrného těla přítomna v tomtéž prostoru, ve kterém stejným způsobem existujejejí autor a její pozorovatel. A jeho (sochařství) úkol tedy nelze postavit toliko jako problém.

(Jde o tajemství, právě proto, že data vstupující do procesu poznání ne­jsou představena mimo poznávajícího tak, že by s nimi mohl volně zachá­zet, jako je tomu při řešení problému. Umísť´ováním hmoty do prostoru či pobýváním v témže prostoru se sochou poznávající subjekt sám je součástí těchto dat, neboť i fyzicky je součástí téhož prostoru – totiž světla, které je matematicky neuchopitelným a nedisponovatelným datem, do něhož nadto vyzařuje obsah nitra Jiných subjektů, s nimiž se sochař a pozorovatel ve světle setkává, řekněme, že jde o duchovní události a mimosvětné skutečnosti, které tato data – Jiné subjekty – zjevují a subjekt sochaře i pozorovatele na ně reaguje změnami obsahu svého nitra).

 

Vladimíra Koubová-Eidernová prosinec 21016

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 25
, jGQyohlafCxTWXcd odpovědět
I've just graduated http://al4a.fun/ al4a.com The star couple exchanged vows in a civil ceremony performed by a local mayor about 4:15 p.m, sources told the magazine. The lovebirds then had a religious ceremony in the chapel at 5:30 p.m. Berry, 46, met her French fiancé, 47, in 2010 while co-starring in the film, “Dark Tide.”
, BvJhjTJZmpd odpovědět
We need someone with experience http://madthumbs.fun/ madthumb The Global Citizen Festival coincides with the U.N. General Assembly. Fans earned free tickets for helping spread the word or volunteering to help end world poverty. World leaders who attended included Secretary-General Ban Ki-moon and Liberian President Ellen Johnson Sirleaf.
, LeiEBhmWMuXazyRe odpovědět
How many weeks' holiday a year are there? http://lamalinks.fun/ lamalinks.com Supporters say Miliband is a strong figure who united his party after years of feuding, blocked Cameron's support for military action in Syria and had the courage to stand up to media tycoons such as Rupert Murdoch.
, UqcbFhmOZR odpovědět
I'm interested in this position http://fuq.in.net/ fuqtube Medical care costs rose 0.6 percent, the largest increase since July 2007. Prescription drugs also recorded their biggest rise since July 2007. Medical care, which makes up more than 9 percent of the core, has been one of the key contributors to the low inflation early in the year.
, EiBDwycYCzgVIt odpovědět
Could I order a new chequebook, please? http://cliphunter.in.net/ www.cliphunter.com But the youngster, from Timperley, Cheshire, who had already represented her country in the sport, had a heart almost twice the normal size for a girl her age, the inquest at Manchester Coroner's Court heard.
, DMvCRIjfiQE odpovědět
I quite like cooking http://dinotube.in.net/ dinotube The trial was seen as one of the first major tests in federal court of how effectively authorities can combat synthetic drugs, commonly labeled as “incense,” “spice” or “bath salts,” which occupy a legal gray area that’s difficult for authorities to regulate due to their constantly changing formulas.
, vreZSdCzpvM odpovědět
I love this site http://tube8.in.net/ tube 8 Third, the recent series of threats to our overseas missions should lead to new thinking about how to generally realign resources. Better security usually requires more money, but it doesn't have to if existing resources are spent more wisely. The hard decision is in choosing where and when to realign resources; knowing the tipping points for change ahead of time. As in any business, once the realignment decision is made, moving people, equipment and money is relatively easy. This will be made even easier by advances in logistics in recent years.
, saopuzOjiV odpovědět
I have my own business http://petardas.in.net/ porno petardas Indiana lawmakers passed the amendment in 2011, but they must pass it a second time in 2014 in order to put it to voters for a statewide referendum. Indiana voters would have to approve the amendment for it to be added to the state's constitution.
, EJDVsWkLTfdbFhNQxZv odpovědět
Could I borrow your phone, please? http://thumbzilla.fun/ thumbzilla Some ad experts say Mayer's prioritization of users before advertisers is a smart move that could ultimately pay off by increasing Yahoo's popularity with consumers. But others say it may not go over well on Madison Avenue in the short term.
, FbDGVxNGYwvUZW odpovědět
I'm training to be an engineer http://cliphunter.in.net/ cliphunters.com "While we do not view the watch as a likely needle-mover for Apple in terms of revenue in 2014, we put it in a similar category as the television in that it could demonstrate Apple's ability to innovate," Munster wrote in a note to investors.

Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 25