Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Portrét Rudolfa Dzurka a Věry Čáslavské

Prodloužení termínu odevzdání soutěže na portrét Rudolfa Dzurka a Věry Čáslavské na březen 2017. Termín bude upřesněn.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 29.11.2016 16:02  •  Přečteno: 791x

Zpátečnický Sochařský Zpravodaj

Byl jsem mladým technologickým novátorem celkem oprávněně označen za zpátečníka.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 22.1.2015 17:55  •  Přečteno: 1438x

Francesco Messina

Francesco MessinaFrancesco Messina (1990–1995) Vystavovat začal kolem roku 1930. Nejméně polovina jeho díla jsou portréty. Navazuje na italskou rene­sanci. Jeho hlavy jsou anatomicky vystavěné, kombinují plně plastické a grafické prvky. U některých hlav podtrhuje výraz ještě polychromií. U bronzů si doslova hraje s patinou. Byl posedlý splétáním pramínků vlasů. U mužských portrétů je zdůrazněna individualita a síla, a to bez použití deformací, někdy tvary zjednodušuje v duchu neorealismu G. Manzua. Ve srovnání s E. Grecem je realističtější a zdaleka mu nejde o stylizaci formy. Na rozdíl od M. Mariniho nehraje žádné expresivní noty. Zdeněk J. P.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 3.12.2014 9:21  •  Přečteno: 3014x

Na AVU se chystá žaloba

Bude požadovat omluvu zaměstnancům, kteří nic neukradli, těm, na které to zatím neprasklo, minoritě pedagogů, která čerpá z vlastních myšlenek či imaginace. Omluva se nevztahuje rozhodně na rektora a ostatní postmodernoidy naklonované sourozenci Ševčíkovími v jejich slepičí farmě – nyní vědeckém ústavu.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 26.1.2015 19:08  •  Přečteno: 57278x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: Léto s Palcrem, VÝSTAVY a PŘEDNÁŠKY, 2016

Vladimíra Eidernová, předneseno 11. února 1985 (výňatek SZ)

Vladimíra Eidernová, předneseno 11. února 1985 (výňatek SZ)... Je ještě jeden obor, se kterým sochařství, pracující vlastním tělem a hmotou v (trojrozměrném) prostoru, tak úzce souvisí.

Otto Gutfreund upozornil na tento vztah: je jím tanec. Cítíme ostatně už předem příbuznost mezi, situace se tázajícím a situaci odpovídajícím, odpovědným tedy dobrým chováním a dobrým pohybováním sebou samým, dobrým sebevyslovováním a krásným sebepohybováním, kterým je tanec. Nebylo by zde na místě a nejsem k tomu ani vybavena, načrtávat nyní teorii tanečního umění. Chci ale podtrhnout některé jeho rysy zřetelné běž­nému pohledu laika.

Předpokladem tance je možnost volního zacházení s tíží vlastního těla. Při výchozím postoji klasického tance (baletu) je jeho těžiště vytlačeno vzhůru, z oblasti pánve do středu hrudníku, pádně – a symbolicky – řečeno: od břicha k srdci. Pouhým rozhodnutím k přesunutí tíže (nesení vlastního těla) je v těle tanečníka na­sto­lena svoboda. (!)Zatímco jeho osa se upevnila, a stala zřetelnější, nohy se uvolnily, odlehčikly, stojí na špičkách, také ruce (paže) jsou volné. Vysunutí těžiště (vzhůru: pozvednutí k srdci) a upevnění osy (páteře) napřimuje hlavu a dává jí vyniknout – ramena poklesla – a umožňuje zvýšenou pohyblivost krku, tvář se napříště bude rýsovat v bohatých rozličnostech možností svých profilů. Vzpřímená hlava nadto je ve vztahu ke vzdálenějším viděným, slyšeným a pociťovaným horizontům. Celé tělo je přichystáno vnímat a posléze být nástrojem výrazu toho, co vnímá i nově pocítěné plnosti vlastních možností. Při výkonu svého umění se stává tanečník povýšenou možností sebe sama, znásobenou volnost pohybů vlastního těla podřizuje vznětům získaným v sebezapomenutém naslouchání „informacím“ (hud­­bě), které jsou produkovány či prostředkovány Jiným/jinými subjekty. 

V události tance je tělesně ve fyzickém čase a prostoru zpřítomňována jednota dvou subjektů. Skutečnost, že obě tyto složky – na jedné straně skutečně fyzicky pociťovaná svoboda vlastního těla a na druhé straně dispo­novanost a ochota k naslouchání (lze říci také poslušnosti) tou svobodou podmíněné a získané – v úkonu tance neoddělitelně souvisí, může nám o­s­vět­lit se zvláštní zřetelností důrazně sakrální charak­ter podstaty tanečního umění. Ne­mluvím o tom snad nadarmo teď, když se chci přiblížit problému sochařství, protože také zde máme co činiti s oborem, který tkví důsledně ve sféře fyzické reality, kterou chce sjednocovat v tvůrčím aktu s danostmi reali­ty další. Socha je skutečně v plnosti svého trojrozměrného těla přítomna v tomtéž prostoru, ve kterém stejným způsobem existujejejí autor a její pozorovatel. A jeho (sochařství) úkol tedy nelze postavit toliko jako problém.

(Jde o tajemství, právě proto, že data vstupující do procesu poznání ne­jsou představena mimo poznávajícího tak, že by s nimi mohl volně zachá­zet, jako je tomu při řešení problému. Umísť´ováním hmoty do prostoru či pobýváním v témže prostoru se sochou poznávající subjekt sám je součástí těchto dat, neboť i fyzicky je součástí téhož prostoru – totiž světla, které je matematicky neuchopitelným a nedisponovatelným datem, do něhož nadto vyzařuje obsah nitra Jiných subjektů, s nimiž se sochař a pozorovatel ve světle setkává, řekněme, že jde o duchovní události a mimosvětné skutečnosti, které tato data – Jiné subjekty – zjevují a subjekt sochaře i pozorovatele na ně reaguje změnami obsahu svého nitra).

 

Vladimíra Koubová-Eidernová prosinec 21016

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss


Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 21
, ZDanveYLoFXRDndoCBC odpovědět
hBY5TQ <a href="http://jyejbzwcjqfl.com/">jyejbzwcjqfl</a>, [url=http://bnxilqfxxyex.com/]bnxilqfxxyex[/url], [link=http://ipcmxstrhgsz.com/]ipcmxstrhgsz[/link], http://duqyrijmaytd.com/
, wouoSNszOa odpovědět
f9k4Du <a href="http://othjpnvanxvx.com/">othjpnvanxvx</a>, [url=http://mirkyaqmefhy.com/]mirkyaqmefhy[/url], [link=http://yppglwqbcgbr.com/]yppglwqbcgbr[/link], http://vlhsxkpwlcyx.com/
, BGFayjzKMPlS odpovědět
fFDaz9 <a href="http://pmykdohbetgg.com/">pmykdohbetgg</a>, [url=http://gcawgbeulmal.com/]gcawgbeulmal[/url], [link=http://tbzuefgmpuea.com/]tbzuefgmpuea[/link], http://lizoimmtdmrh.com/
, ZBEWyAZaKmxiIQZker odpovědět
No, I'm not particularly sporty http://blog.cilek.com/etiket/cibinlik/ donde comprar tadapox Doubts about Milke's guilt and deep suspicion about the reliability of the detective's testimony helped motivate Swiss supporters to donate, as did opposition to the death penalty. Many also had concerns that Milke didn't have access to the best defense because she had too little money, he said.
, XFTkxdGSeeYxKTZK odpovědět
One moment, please http://blog.cilek.com/etiket/sicak/ how to take zenegra 100 New York Gov. Andrew Cuomo, left, and his team navigate whitewater rapids on the Indian River during the Adirondack Challenge on Monday, held to draw attention to recreation in the Adirondacks and boost tourism.
, bHvXMEboBzvSWR odpovědět
Please call back later http://blog.cilek.com/etiket/teknoloji/ acheter du stendra One big EU interest is getting exemptions from U.S. "Buy American" requirements on public-works projects, while the United States wants the EU to reduce barriers to genetically modified crops that have frustrated U.S. farmers for years.
, STQRroEyRCAxJDx odpovědět
What do you like doing in your spare time? <a href=" http://blog.cilek.com/etiket/cibinlik/ ">tadapox o super p force</a> Next year's Boston Marathon will include an additional 9,000 runners, boosting the field size to 36,000, amid a groundswell of support and interest in the wake of the bombing attack, the marathon's organizers said on Thursday.
, dTIuWnQuNpyrYmvSvlI odpovědět
What company are you calling from? <a href=" http://blog.cilek.com/etiket/psikoloji/ ">womenra sildenafil</a> Led tirelessly by its Grenada-born founder, the 28-year-old Brooklyn-based chamber has aided small businesses through more than 700 seminars and workshops, counseling, job development, financial literacy courses, and MWBE (Minority and Women-owned Business Enterprise Certification) preparation and countless referrals to city, state and federal resources.
, nrmgmCufTfF odpovědět
I'm a partner in <a href=" http://blog.cilek.com/etiket/cibinlik/#dark ">tadapox tablets</a> But the effects of those moves will take time to have an impact on the economy and stem the frustration of many in Poland, which has been seen as a beacon of political stability in the region after Tusk won an unprecedented second term in office in 2011.
, IAhxsCvOtzO odpovědět
Best Site Good Work <a href=" http://blog.cilek.com/etiket/yaz/ ">silvitra cheap</a> In other games it was Toronto 5, Oakland 4; Chicago WhiteSox 5, Minnesota 4; Los Angeles Dodgers 5, Tampa Bay 0; SanFrancisco 3, Baltimore 2; San Diego 3, Cincinnati 1; Washington8, Philadelphia 5, and Texas 5, Houston 4.

Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 21