Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

Výstava portrétů básníka Skácela

14. 5. od 10.00 vyhlášení výsledků.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 4.5.2015 20:23  •  Přečteno: 1618x

Pocta Igorovi

Pocta IgoroviNavzdory postmodernímu konceptuálnímu or­ga­nizovanému zločinu – nedobrovolně nezávislé manuální sochařství ještě žije.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 3.9.2015 11:15  •  Přečteno: 1442x

Inzerát Komory restaurátorů

Hledají se restaurátoři, kteří by byli ochotni něco udělat pro vznik Komory restaurátorů. Podmínky: Licence MK, čistý pokrývačský rejstřík, dobré vztahy s restaurátorskou školou AVU a zároveň restaurátorskou školou Litomyšl.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 15.7.2015 17:44  •  Přečteno: 1576x

Sochařské soutěže 2018 aktuálně

Již vypsané sochařské soutěže: 
Brno-město: Adolf Loos 
Vlašim: Jan Očko z Vlašimě 
Brno: páter Martin Středa 
Portrèty: Hanzelka a Zikmund, spolek sochařů 

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 13.3.2018 16:52  •  Přečteno: 851x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: Léto s Palcrem, VÝSTAVY a PŘEDNÁŠKY, 2016

Vladimíra Eidernová, předneseno 11. února 1985 (výňatek SZ)

Vladimíra Eidernová, předneseno 11. února 1985 (výňatek SZ)... Je ještě jeden obor, se kterým sochařství, pracující vlastním tělem a hmotou v (trojrozměrném) prostoru, tak úzce souvisí.

Otto Gutfreund upozornil na tento vztah: je jím tanec. Cítíme ostatně už předem příbuznost mezi, situace se tázajícím a situaci odpovídajícím, odpovědným tedy dobrým chováním a dobrým pohybováním sebou samým, dobrým sebevyslovováním a krásným sebepohybováním, kterým je tanec. Nebylo by zde na místě a nejsem k tomu ani vybavena, načrtávat nyní teorii tanečního umění. Chci ale podtrhnout některé jeho rysy zřetelné běž­nému pohledu laika.

Předpokladem tance je možnost volního zacházení s tíží vlastního těla. Při výchozím postoji klasického tance (baletu) je jeho těžiště vytlačeno vzhůru, z oblasti pánve do středu hrudníku, pádně – a symbolicky – řečeno: od břicha k srdci. Pouhým rozhodnutím k přesunutí tíže (nesení vlastního těla) je v těle tanečníka na­sto­lena svoboda. (!)Zatímco jeho osa se upevnila, a stala zřetelnější, nohy se uvolnily, odlehčikly, stojí na špičkách, také ruce (paže) jsou volné. Vysunutí těžiště (vzhůru: pozvednutí k srdci) a upevnění osy (páteře) napřimuje hlavu a dává jí vyniknout – ramena poklesla – a umožňuje zvýšenou pohyblivost krku, tvář se napříště bude rýsovat v bohatých rozličnostech možností svých profilů. Vzpřímená hlava nadto je ve vztahu ke vzdálenějším viděným, slyšeným a pociťovaným horizontům. Celé tělo je přichystáno vnímat a posléze být nástrojem výrazu toho, co vnímá i nově pocítěné plnosti vlastních možností. Při výkonu svého umění se stává tanečník povýšenou možností sebe sama, znásobenou volnost pohybů vlastního těla podřizuje vznětům získaným v sebezapomenutém naslouchání „informacím“ (hud­­bě), které jsou produkovány či prostředkovány Jiným/jinými subjekty. 

V události tance je tělesně ve fyzickém čase a prostoru zpřítomňována jednota dvou subjektů. Skutečnost, že obě tyto složky – na jedné straně skutečně fyzicky pociťovaná svoboda vlastního těla a na druhé straně dispo­novanost a ochota k naslouchání (lze říci také poslušnosti) tou svobodou podmíněné a získané – v úkonu tance neoddělitelně souvisí, může nám o­s­vět­lit se zvláštní zřetelností důrazně sakrální charak­ter podstaty tanečního umění. Ne­mluvím o tom snad nadarmo teď, když se chci přiblížit problému sochařství, protože také zde máme co činiti s oborem, který tkví důsledně ve sféře fyzické reality, kterou chce sjednocovat v tvůrčím aktu s danostmi reali­ty další. Socha je skutečně v plnosti svého trojrozměrného těla přítomna v tomtéž prostoru, ve kterém stejným způsobem existujejejí autor a její pozorovatel. A jeho (sochařství) úkol tedy nelze postavit toliko jako problém.

(Jde o tajemství, právě proto, že data vstupující do procesu poznání ne­jsou představena mimo poznávajícího tak, že by s nimi mohl volně zachá­zet, jako je tomu při řešení problému. Umísť´ováním hmoty do prostoru či pobýváním v témže prostoru se sochou poznávající subjekt sám je součástí těchto dat, neboť i fyzicky je součástí téhož prostoru – totiž světla, které je matematicky neuchopitelným a nedisponovatelným datem, do něhož nadto vyzařuje obsah nitra Jiných subjektů, s nimiž se sochař a pozorovatel ve světle setkává, řekněme, že jde o duchovní události a mimosvětné skutečnosti, které tato data – Jiné subjekty – zjevují a subjekt sochaře i pozorovatele na ně reaguje změnami obsahu svého nitra).

 

Vladimíra Koubová-Eidernová prosinec 21016

 

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno
Text

Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 109
, NLnZivPwYtgzgdOWRMK odpovědět
I'd like to withdraw $100, please http://al4a.fun/al4avideos/ al4a videos "The ELR is a unique blend of dramatic design with electric vehicle technology capable of total range in excess of 300 miles," said Bob Ferguson, senior vice president Global Cadillac. "ELR is also unique in that it will be offered nationwide within a luxury customer experience, with proven benefits and care extending from the shopping process all the way through the ownership experience."
, WUcCoEqhZsf odpovědět
No, I'm not particularly sporty http://xvedio.in.net xvedios "There will be some people who will have a different image in their heads. That's part and parcel of the casting job for a high-profile project in the Internet age," says Richard Hicks, president of the Casting Society of America. "The solution is to make such a good movie that it erases the idea that there was ever someone possibly better. And that's often what happens."
, mTdGxcDcvP odpovědět
Could I ask who's calling? http://cedecspro.edu.co/ young nude preteen nymphets topsites Those who borrowed money under the William D. Ford Federal Direct Loan program can apply to the Public Service Loan Forgiveness Program. In this program, full-time employees in the public service or non-profit sector can have the remainder of their outstanding debt forgiven after they successfully make 120 qualified loan payments.
, DDWKWHQMMb odpovědět
How much is a Second Class stamp? http://12yo.icu 12yo nude “It’s intriguing that while gene exchange is rampant, species lineages appear to be maintained by virtue of each species having a high level of specialization, enabling niche partitioning and peaceful coexistence,” Cavicchioli noted.  ”Haloarchaea are known for being ‘promiscuous,’ that is, prone to exchange DNA between themselves. Our study demonstrated that this exchange occurs at a much higher level than has previously been documented in nature. They communicate, share, specialize, and coexist.”
, ATJLUySGfMpLvKt odpovědět
Children with disabilities http://ghettotube.in.net gettotube ISLAMABAD (AP) - Pakistan's former ruling party will boycott the upcoming presidential election, saying Friday that the decision to move the vote forward by a week deprived it of enough time to campaign.
, KiYqSKgUIbZYTtIc odpovědět
I want to make a withdrawal http://xvedio.in.net xvedio San Francisco gets 85 percent of its water from the Yosemite-area Hetch Hetchy reservoir that is about 4 miles from the fire, though that had yet to be affected. But it was forced to shut down two of its three hydroelectric power stations in the area.
, gTNaATTMRwOKhN odpovědět
Did you go to university? http://xvedio.in.net sexvedio Walker has won seven England caps but, with Johnson and Jones injured, the only alternatives for him at right-back would be to ask a central defender, such as Chris Smalling or Phil Jagielka, to move from their usual position.
, TbIiiTAPYRaUV odpovědět
I'd like to transfer some money to this account http://fatmomtube.in.net bbw tube
Bags containing victims of a crash involving a bus and a truck are laid at the site of the crash near Oznobishino, a settlement in the Moscow municipality, about 40 kilometers (25 miles) south of the city center, Russia, Saturday, July 13, 2013. Fourteen people are dead after a truck carrying concrete ran into a passenger bus in an outlying area of Moscow. (AP / Igor Ivashin)
, AZrvzYpfNC odpovědět
A packet of envelopes http://yuvututube.fun yuvutu tube GfK market research group said on Wednesday itsforward-looking consumer sentiment indicator, based on a surveyof around 2,000 people, rose to 7.1 going into October from anupwardly revised 7.0 the previous month.
, hMBKgmGtGlzSvddA odpovědět
I'm sorry, I didn't catch your name http://fittor.top/ fina fittor Ted is 69 now and has heart problems, emphysema, and an aversion to the idea of retirement. “I don’t want to sit at home and rot in front of the television,” he says. He’s friendly and, his wife says, deeply compassionate. The store is less than 30 miles from four Amazon fulfillment centers, but if he ever saw Bezos on television or read an article about Amazon, he didn’t make the connection. “I didn’t know where he was, if he had a good job or not, or if he was alive or dead,” he says. The face of his child, frozen in infancy, has been stuck in his mind for nearly half a century.

Strana:  1 2 3 4 5 6 7 8 9   další » ... 109