Žádáme fotografy, kteří dne 17. 11. mezi 13. a 14. hodinou v Praze na Můstku fotili kolportéra časopisu Babylon, který nesouhlasně hlasitě komentoval vystoupení starosty Prahy 1 Lomeckého, poté byv obstoupen policií, jménem zákona vyzván, lehnuv si na zem a byl asi pěti policisty odtransportován mimo shromážděné lidi, kterým ještě stačil rozdat několik Babylonů, aby se přihlásili! Máme zájem o placené publikování fotografií.

E. A. Bourdelle

E. A. BourdelleE. A. Bourdelle (1861–1929) – jeho první zahraniční výstava byla v Praze roku 1910. Každý detail tváře i vlasů je sochařsky pojednaný tak, aby co nejlépe vystihl portrétovaného a to výhradně plasticky, nikdy graficky. Ukázkou vrcholného přístupu k portrétu je hlava D. Ingrese. Vše je na ní plasticky nadsazeno tak, aby vyjádřila individualitu tváře v době, kdy to na tvářích bylo ještě vidět. Bourdelle měl na naše sochařství vliv i jako pedagog, jeho ateliérem prošli O. Gutfreund, J. V. Dušek, O. Švec, V. Makovský, sochař Táborský a další. Zdeněk J. P.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 3.12.2014 11:03  •  Přečteno: 6810x

Putování slepého hada za pravdou, Ladislav Klíma (výňatek)

Ty doby!... V očích se mi zatmělo, takže musil jsem usednout, když 1911 spatřil jsem po 3,4 letém odloučení od kunratického, lesa svatá místa mezi Libuší, Dvorky, Lhotkou a Cholupicemi…: místa, která čarovně slila se v jedno strašidelné tělo s přečetnýmí okamžiky božskosti, hodinami hřímavé slávy a letu, týdny vznešenosti let 1907 – 1911. Roku 1909 v pátek 13. srpna, duae negationes fortius affirmant – dvě negace se potvrzují, to bylo, když v lese Kamýku, ve mdlé, dusné záři řídkým, bílým závojem obestřeno 4,5 hodinové slunce, vyzářila ze mě, po 2letých nábězích, nejsmělejší, nejstrašnější, nejvyšší z myšlenek, jež člověk kdy měl: být již v tomto životě v podstatě a cele a plně, Deus, creator omnium, tj. Bůh, stvořitel všeho.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 7.11.2016 10:09  •  Přečteno: 4210x

Výstavní síň Špačkova Galerie v Lysolajích

Výstavní síň Špačkova Galerie v Lysolajích nebude k dispozici pro pokračování výstavy Opojná plasticita, která měla mít tři části:  1. Hlava, portrét (Prachatická, Z. Preclík, Imrová, Klimeš, Adamec st., Blažek, Palcr, Chlupáč, Středa, Vácha, Míka, Staub a další) 2. Figura 3. Reliéf. Intenzivně hledáme jiný prostor.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 25.5.2015 18:29  •  Přečteno: 5001x

Stavební deník z restaurování Národního divadla

Restaurátor Jiří Fiala (Art Kodiak) nedodal v předepsané lhůtě soudu Prahy 1 stavební deník z restaurování Národního divadla.

Autor: Michal Blažek  •  Vydáno: 1.4.2015 21:23  •  Přečteno: 3426x

Návštěvnost od 27. 11. 16

Kategorie: 2016, K O M E N T Á Ř E

„…ten Pol Pot byl vlastně takový šílený konceptuální umělec…“

Konceptuální performer Vačkář, pokračovatel průkopnických akcí, při níž umělci manipulují s ostatními jedinci (M. Knížák, Karel Miller) po návštěvě Kambodže a komunistického vězení Rudých khmérů S21:

 „…ten Pol Pot byl vlastně takový šílený konceptuální umělec…“ neskrýval překvapení v celostránkovém rozhovoru pro časopis Ateliér přední konceptualista, který popisuje své akce takto: „Nahnal jsem lidi… atd.“. Dočkali jsme se však již konceptualismu s lidskou tváří.

Kateřina Šedá nejdříve vozila důchodce do Berlína přelézat ploty, poté přestěhovala moravskou vesnici do Londýna na náměstí, na kterém se začaly vyměřovat ulice jako doma. Proslulost laureátky několika Chalupeckého a jiných cen, stále stoupající v bankovním žebříčku poločínské banky se dostalo velké publicity i v Africe a pokračování již všeobecně známe. V současné době K. Šedá manipuluje s nadšenými pasažéry tramvají v Helsinkách, souvislost s čínským vstupem do Škoda transportation, která je vyrábí mne nikdy nenapadla.

print Formát pro tisk